| Camera | No | |
|---|---|---|
| Display | 1.39 Inches AMOLED Display | |
| Sim | No | |
| OS | Feature phone | |
| Chipset | No | |
| RAM | 2MB RAM | |
| Memory | 4GB eMMC ROM | |
| Battery | 455mAh Li-Ion Battery |
| Name | Huawei Watch GT 2 Porsche Design |
|---|---|
| Model | Watch GT 2 Porsche Design |
| Price | Tk 75,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, October 22 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2020, November 04 |
| Network Type | No cellular connectivity |
|---|---|
| Network 2G | No |
| Network 3G | No |
| Network 4G | No |
| Network Speed | No |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 1.39 inches, 12.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 454 x 454 pixels, 1:1 ratio (~326 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | No |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Camera Features | No |
| Video | No |
| Body Dimensions | 46.7 x 46.7 x 11.4 mm (1.84 x 1.84 x 0.45 in) |
|---|---|
| Body Weight | 52 g (1.83 oz) |
| Body Build | Glass front (Sapphire crystal), ceramic back, titanium frame |
| Body Color | Titanium Gold |
| Operating System | No |
|---|---|
| CPU | No |
| GPU | No |
| Chipset | No |
| Memory Internal | 4GB eMMC ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 32MB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 455 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | No alert |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, LE, EDR |
| USB | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Wireless charging |
Easy to use smart Watch.
Display: 6.76 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 8MP+60MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main 16MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.61 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 9000 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: Li-Po 9510 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 10.9 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 15.4, up to iPadOS 15.7, upgradable to iPadOS 16.1
Battery: Li-Ion (28.6 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 7538 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, MIUI 13
Battery: 4600mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic 5nm
RAM: 8GB RAM
OS: iOS 15
Battery: Li-Ion 4373 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 inches LTPO3 AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+14.6MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, Funtouch 12 (International), Origin OS Ocean (China)
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A13 Bionic (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: iOS 13, upgradable to iOS 14.4.2
Battery: 3110 mAh Battery
View Details →